Svenska kyrkan rustar för kris

Svenska kyrkan är givetvis en viktigt aktör i samhället, en roll som blir än viktigare i kriser. Det ser vi redan när olika saker händer, men det skulle ställas på sin spets i händelse av krig.

– Det Svenska kyrkan gör just nu är i samma kategori som övriga samhället. Det vill säga ser över krisberedskapen både nationellt och i de enskilda församlingarna, säger Lisa-Gun Bernerstedt, ställföreträdande avdelningschef på ledningsavdelningen och samordnare av arbetet med civilt försvar på kyrkokansliet.

Kyrkans tidning

Allt vad det kan innebära står inte i artikeln, men den pekar på resurser och information på kyrkans intranät.

Området där det nog blir mest påverkan på oss lokalt är begravningsverksamheten.

Svenska kyrkan har ett särskilt lagstadgat uppdrag som huvudman för begravningsverksamhet, med undantag för Stockholm och Tranås där kommunen har ansvaret. Bland annat ska församlingar och pastorat erbjuda gravplatser, gravsättning, vissa transporter, lokal för förvaring av avliden, lokal för ceremoni och kremering.

Det gäller alltså även i krig och andra kriser. Om vi står utan el ska verksamheten ändå kunna fortsätta.

Visst, vi kommer inte stå ensamma, utan samarbeta med andra aktörer som t.ex. kommunen. Men det är ändå en tuff uppgift, speciellt för små enheter som oss.

Om inte annat är det en tankeställare.


Publicerat

i

,

av

Etiketter:

%d bloggare gillar detta: