Ingen höjning av KAE

Kyrkoantikvarisk ersättning (KAE) är pengar som staten ger till Svenska kyrkan för att ta hand om det kyrkliga kulturarvet. KAE är totalt 460 miljoner kronor och har varit det sedan år 2000. Nu har riksdagen igen röstat nej till en ökning av KAE.

I februari behandlades motionen av kulturutskottet, som yrkade på avslag. Den 9 mars röstade riksdagen i frågan och utskottets förslag bifölls med acklamation. 

Samtidigt röstade riksdagen om 44 andra motioner som berörde kulturarvsfrågor och riksdagen avslog samtliga motioner. 

I debatten i riksdagens kammaren dagen före omröstningen berördes inte förslaget om höjd KAE.

Kyrkans tidning

Jag undrar hur partierna tänker. Visst, jag förstår att det är tajt med pengar, men ingen höjning på 23 år? Kyrkorna finns kvar och kostar allt mer att ta hand om. Om man röstar nej till höjning av KAE, är man då helt okej med att vi ute i församlingar och pastorat slutar ta hand om kyrkorna för vi har inte råd?


Publicerat

i

av

Etiketter:

%d bloggare gillar detta: