Gudstjänst i Kila prästgård

I dag var jag med på gudstjänst i Kila prästgård ledd av kyrkoherde Per Alkstål. Varför inte i kyrkan, undrar kanske du.

Den enkla förklaringen är att det är billigare att hålla värmen i prästgården än i kyrkan, så vi firar gudstjänster och mässor i respektive prästgård, om det inte är dop, begravning eller bröllop samtidigt, då firar vi förstås i kyrkan.

Det är ett sätt som gör att vi sparar lite pengar. Vio vet inte hur mycket det blir över säg ett år, men det kan nog bli en hel del. Och visst är det inte riktigt lika trevligt i prästgården som i kyrkan, men det är inte dåligt heller.

I dag var vi runt åtta personer och det inkluderar prästen, kyrkvaktmästare och kyrkvärdar. En liten skara, åtminstone om man ser till hur många som var besökare.


Publicerat

i

,

av

Etiketter:

%d bloggare gillar detta: